T
Tboogie21
How do I calculate this situation?
Assumptions:
For the first 500 units, the cost per unit is $25
Between 501-1000 units, the cost per unit is $17.50
Between 1001-2000 units, the cost per unit is $10
To calculate total cost for 1,900 units, I have to say:
(500*$25) + (499*$17.50) + (901*$10)
Assumptions:
For the first 500 units, the cost per unit is $25
Between 501-1000 units, the cost per unit is $17.50
Between 1001-2000 units, the cost per unit is $10
To calculate total cost for 1,900 units, I have to say:
(500*$25) + (499*$17.50) + (901*$10)